Původní příspěvek od MedvedBrtnik Zdravím všechny,
vzhledem k tomu, že už pár let pěstuji autoflower (AF) odrůdy, rozhodl jsem se s Vámi podělit o svoje zkušenosti. Moje začátky s těmito modely byly docela krušné a přišel jsem na spoustu věcí, kterými se liší od obyčejných odrůd. Snad moje poznatky někomu pomohou k lepším výsledkům. Pěstoval jsem vždycky outdoor, i když některé postupy jsou okoukané z jiných fór, kde se jednalo většinou o indoory. Upozorňuji, že zde předkládám, co se osvědčilo mně v praxi, ale netvrdím, že zrovna můj postup je nejlepší, pokud budete chtít něco dodat, klidně tak učiňte. To by bylo k úvodu asi tak vše a nyní se vrhneme na jednotlivé fáze.
1) Příprava substrátu a květníků
Zde je nejdůležitější zvolit médium, které obsahuje dostatek živin. V prvních týdnech by se nemělo hnojit, proto je důležité, aby si kytky měly z čeho brát to, co pro růst potřebují. Zkoušel jsem mnoho různých substrátů i jejich kombinací a přišel jsem na zajímavou věc. Nejlépe se osvědčila černozem z pole. Samozřejmě je potřeba dát určitou vrstvu vzdušnější hlíny nahoru pro fázi klíčení. S kupovanými substráty jsem nikdy lepších výsledků nedosáhl (neberu v potaz média od Plagronu apod., ty mi příjdou předražené a nekupuji je, zde můžete přidat svoje zkušenosti). Někdo může namítnout, že hlína z pole je nepoužitelná. Těmto lidem bych doporučil prohlédnout si nějaké téma, kde kolegové pěstují v kukuřici. Většinou ani nehnojí a výsledky jsou impozantní.
Co se týče květníků, nejvhodnější se mi jeví maltovníky, které jsem jel loni. Do jednoho (90l) se dá naskládat 50 kytek a vzhledem k tomu, že se u AF odrůd vyskytují většinou samci, se konečný počet bude rovnat +-25 samicím. Obavy o kořeny jsou liché, protože za ten cca měsíc, než se ukáže pohlaví jsou velice malé, takže ani kytkám pár cm od sebe je nepoškodíte, pokud je vyrvete aspoň trošku s citem. Kdo chce pěstovat kytky jednotlivě, doporučuji použít seřízlé PET lahve, případně květináče o objemu aspoň 1,5l. Kytky pěstováné přímo ve volné hlíně jsem tady viděl u pár členů a nejevily se příliš spokojeně, takže jsem nikdy do volné hlíny nesázel (opět mě můžete doplnit).
Osvědčilo se mi:
90l maltovník + 8 cm štěrku na dno (drenáž), kvalitní černozem, 10 cm horní vrstvy vzdušnějšího zahradnického substrátu, 50 kytek.
2) Klíčení
AF odrůdy jsou nejnáročnější v cca prvním měsíci růstu. Pokud něco pokazíte v této fázi, hodně to ovlivní celkový výnos. Ze začátku jsem prováděl klíčení klasicky pomocí navlhčených ubrousků, posléze do sadbovačů a nakonec přímo do substrátu, ve kterém kytka prožije celý svůj cyklus. Nejnevhodnější se mi jeví předěstování v sadbovačích. Po přesazení se zabrzdí a už nevyrostou tak, jak by mohly. Naklíčení v ubrouscích není špatné, ale pokud máte svěřence mimo domov, často se mi při převozu stalo, že se ulomily klíčky. Ale kdo je šikovný a opatrný, neměl by s tím mít problém. Nejvhodnější pro mě je dát semena přímo do hlíny. Některé druhy klíčí delší dobu, takže to chvilku trvá, než se ukáží první jedinci, ale vyselektují se jen ti nejlepší, kteří prorazí na povrch a nadále rostou mnohem lépe než jedinci, se kterými se pipláte a stejně se jim nechce. Tady bych hlavně doporučil NEPŘESAZOVAT!!! To je velice důležité, jak jsem psal výše, zbrzdíte je a už to nedoženou.
Osvědčilo se mi:
Semena vložit přímo do substrátu 2cm pod povrch. Nejdříve samozřejmě prolít vodou, aby byla hlína vlhká.
3) Růstová fáze
Zde je dobré nechat svěřence vytáhnou do výšky. Volil bych místo, kde nesvítí slunce celý den. Kytky se vytáhnou a mají v květu delší paličky. Hnojiva na růst přidávat až tak po 3 týdnech. Pokud máte vhodně zvolený substrát, netřeba hnojit vůbec. Některé modely jsou náchylné k přehnojení, proto opatrně a nedávat vyšší dávky, než doporučuje výrobce. Určitě nezastříhávat a neotrhávat listy.
Edit: Rád bych doplnil, že v žádném případě nedoporučuju zastříhávat vrcholky a ani stříhat listy. Později v květu zežloutnou a opadají samovolně. Aspoň u mě to tak vždycky bylo a to dostávaly i trochu hnojek na růst, protože se mi to žloutnutí moc nepozdávalo. A zastřižením se připravíte dost podstatně o výnos.
Osvědčilo se mi:
Nedávat kytky na místo, kde svítí celý den slunce. V polostínu se více vytáhnou a v květu mají vyšší výnos.
4) Květová fáze
Po měsíci od vyklíčení by se nám mělo pomalu ukazovat pohlaví. Teď nastala ta pravá chvíle přesunout kytky na místo, které bude maximálně osvětlené. Samci budou o pár dní rychlejší, pokud pěstujete na semena, vyberty ty nejlepší, zbytek vytrhat. Zhruba v půlce květu (klidně i dříve) je dobré udělat jim přístřešek z igelitu, pokud do kytek naprší, hrozně rychle se do nich pouští plíseň. Odolnost je opravdu špatná, takže hlídat si to. V květu hnojím doporučenou dávkou cca jednou týdně první měsíc, pak už flush. Typickou vlastností je žloutnutí a opadávání listů cca od pátého týdne květu, i když kytky dobře živíte. Nechte je tam co nejdéle to půjde, ale zase ne moc dlouho na to, aby začaly plesnivět.
Osvědčilo se mi:
Udělat zastřešení z důvodu plísně.
5) Sklizeň
Zde už je to klasika podle zbarvení pryskyřice.
To by bylo asi tak vše. Chci Vás upozornit, že se jedná o subjektivní návod, podle kterého pěstuji já sám. Netvrdím, že je nejlepší, klidně sem pište, s čím jste dosáhli lepších výsledků, rád se také něco nového dozvím. Určitě Vám ale některé rady ušetří spoustu starostí a strastí, které jsem zažíval v začátcích s těmito specifickými druhy já.
EDIT:Pro optimální výsledky indoor je potreba svitit 20/4 po celou dobu.
Díky.MB
_________________ Mad Head Semínka od Hlavy
|