Bór (Borum (B)) mikro živina a nepohyblivý prvek Překlad MyNameStichova threadu o chorobách, škůdcích a problémech s pH atd
Bór je důležitý, když jde o dozrávání, produkci pylu a semen. Také udržuje vápník v rozpustné formě a pomáhá udržovat silné stonky, stopky a větve. Je zodpovědný za dobrou barvu listů, stejně jako za strukturu rostliny. Pomáhá v buněčném dělení a stavbě bílkovin.
Deficit bóru se nejprve projeví na mladších listech (zežloutnou), pak postoupí na celou rostlinu. Nedostatek bóru se může podobat nedostatku vápníku. Zakrnělý vzrůst, odbarvení, odumřelé špičky výhonků, zastavení vývoje palic. Druhotné kořeny jsou zakrslé a oteklé, listy deformované, někdy bronzové a sežehnuté. Špičky výhonků umírají, stonky a řapíky jsou křehké. Deficit bóru se lehce rozpozná, protože na listech se objevují jakoby jahodové skvrny nebo cákance fleků. Symptomy nedostatku bóru se nejprve objevují v místech růstu. Můžou se objevit známky šednutí nových výhonů a zasychání, znetvořené palice, kroucení listů, které jsou často skvrnité a odbarvené. Novější výhonky často vypadají, že jsou spálené. Budou mít pokleslé stonky s žloutnoucími až hnědnoucími listy. Mrtvé (nekrotické) fleky se vyvinou mezi žilkováním listů, které (become thick) ztloustnou (?= budou hustší). Listy budou vadnout a objeví se nekrotická a chlorotická skvrnitost. Bór se těžko vstřebává, když je nízký obsah draslíku (K). První známky deficitu jsou abnormálně rostoucí špičky. Když je nedostatek bóru, dostaví se problémy s plísněmi, které se rozšíří z odumřelé tkáně listů, až po vlásky kořenů, jež ztratí barvu. Abyste se vyhnuli deficitu bóru, udržujte pH pod 7, zlepšete vlhkost a mějte lehkou půdu.
Přespříliš bóru v rostlinách může způsobit spoustu problémů. Špičky listů zežloutnou, pak příznaky postupují dovnitř a způsobí velké opadávání listů a brzké uvadnutí kytky. Může to vypadat stejně jako nedostatek hořčíku, ale postihuje jen mladší přírůstky. Části rostliny postižené nedostatkem bóru jsou: rostoucí špičky a mladé listy.
Problémy s bórem, když na vině je pH PH půdy pod 5,5 nebo přes 6,8, písčitá půda, půda s malým množstvím organické hmoty a / nebo dusíku.
Půda Bór bude vyloučen z látkové výměny při pěstování v hlíně při pH 2,0 – 5,0. Bór se nejlépe vstřebává při pH půdy 5,0 – 7,0 (osobně nedoporučuji mít pH hlíny vyšší než 7). Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku bóru.
Hydro a další bezpůdní systémy Bór bude vyloučen z látkové výměny při pěstování v hydru při pH 2,0 – 5,0. Bór je nejlépe vstřebáván z hydro systému při pH 5,0 až 6,0 (osobně nedoporučuji mít pH v hydru nebo jiném bezpůdním systému vyšší než 6,5), nejlepší je: 5,0 – 6,0. Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku bóru.
Řešení problémů s nedostatkem bóru Jedním ze způsobů jak napravit deficit bóru je buď výživa postřikem nebo běžným zalíváním – rozpusťte 1 čajovou lžičku kyseliny borité (prodává se jako oční kapky) na galon (4,54 l) vody. (Chemická hnojiva míchejte jen na ˝ sílu, jinak způsobíte živinové spálení.) Další živiny s obsahem bóru jsou: borax, kyselina boritá, colemanit (pentahydrát hexaboritanu divápenatého ), pentaboritan sodný, tetraboritan sodný – všechny s rychlou absorpcí. Zahradní kompost a kostní moučka jsou dobré zdroje bóru, ale vstřebávají se pomalu až středně rychle.
Nyní co dělat, když jste přidali příliš mnoho chemických nebo organických hnojiv (je mnohem těžší spálit rostliny organickými). Půdu musíte propláchnout čistou vodou. Použijte 2x více vody, než máte hlíny tzn. při 5ti litrových květináčích potřebujete 10 litrů vody abyste dostatečně vypláchli nadbytečné živiny.
Fota: všechna ukazují nedostatek bóru
|