Jaký větrák mám použít? Majklovec: Pro odvětrávání skříně je zapotřebí větrák, který je schopný vyměnit kompletně vzduch v pěstírně 20x až 30x za hodinu.
Stačí si spočítat, objem pěstírny (např. pro 1m x 1m x 1,5m je to 1,5m3). Vzduch v pěstírně by se měl kompletně vyměnit cca. 20 - 30x za hodinu (tj. pro 1,5m3 je to 45m3/h)
Pri navrhovani odvetravani budete muset vyresit tyto dva parametry - prutok vzduchu (air flow) a staticky tlak (static pressure). Prutok vzduchu se nejcasteji udava v CFM (krychlove stopy za minutu) a nebo v m3/h a vyjadruje objem vzduchu, ktery ventilator vymeni s okolim - tz. vymena vzduchu mezi skrini a jejim okolim. Tento parametr je uvaden v technicke dokumentaci jednotlivych vetraku. Je ale nutne poznamenat, ze se jedna o hodnotu maximalni, ktere je mozno dosahnout jen kdyz vzduch muze volne proudit. Ve skutecnosti ale budete mit ve skrini otvory pro nasavani nekde v jeji spodni casti a odtahovy vetrak nahore u svetla. To znamena, ze vzduch bude muset ve skrini prekonat radu prekazek, nez se dostane k vetraku. Vznika tzv. staticky tlak, ktery bude muset vetracek prekonat. Se zvysujicim se statickym tlakem se snizuje prutok vzduchu. Kazdy vetrak ma svoji charakteristickou krivku.
Jak spocitat jaky prutok vzduchu potrebuju? vzorec je jednoduchy: prutok(m3/h) = 3 x vykon(W) / T2-T1
Nejprve si musite uvedomit jake maximalni zvyseni teploty chcete dovolit. Vzhledem k tomu, ze pokojova teplota (T1) je cca 20st.C, a max. teplota pro pestovani je okolo 30st.C, bude toto zvyseni asi (T2-T1)=10. Dale musite znat tepelny vykon zdroje tepla - v nasem pripade sodikove vybojky. Tento vykon nikdy nebude vyssi nez samotny vykon vybojky, ale bude cinit okolo 90%. Pro nas vypocet muzeme uvazovat rovnost techto vykonu. Mame-li tedy napr. 200W vybojky, pak pozadovany prutok bude 60 m3/h.
Takze pro takovou skrin budete muset sehnat vetracek s prutokem (air flow) MINIMALNE 60 m3/h. (Pokud by byla dokumentace v CFM, prevodni vztah je 1 CFM = 1.6 m3/h.) Rikam minimalne, protoze to je idealni pripad, kdy je zajisteno idealni (laminarni) proudeni vzduchu. Ve skutecnosti ale musi prekonat vzduch prochazejici skrini radu prekazek, ktere jsou pricinou statickeho tlaku, ktery, jak jsem jiz uvedl, snizuje proudeni. Zjistit velikost statickeho tlaku neni jednoduche. V zasade jej muzete pouze odhadovat a ucinit urcita opatreni, ktera povedou k jeho snizeni.
Pro prakticke ucely doporucuju predpokladat, ze dosahnete max. 2/3 uvadeneho prutoku. Mate-li vetracek s prutokem 60 m3/h, pocitejte s max. 40 m3/h. Chcete-li mit adekvatni chlazeni pro 200W sodikovou vybojku, pouzijte ventilator s prutokem okolo 90 m3/h.
Vasi snahou by melo byt maximalne snizit staticky tlak. Dodrzujte proto tyto pravidla:
* volny pruchod vzduchu v okoli vstupnich otvoru
* plocha vstupnich otvoru min. tak velka jako plocha vetraku
* vertikalni proudeni vzduchu (od spodu nahoru) - splneno myslim v kazde skrini
* zdoje tepla (vybojku) blizko vystupu vzduchu (odtahoveho vetraku)
* v pripade, ze pouzivate filtr, musite si uvedomit, ze i ten vyrazne zvysuje staticky tlak
Nejlepsi je zvolit vetracek napajeny 12V zdrojem. Tyto vetracky jsou za prve levnejsi, nez vetracky, ktere se zapojuji primo do site, a za druhe, pokud vyuzijete zdroj s promennym napetim (od vietnamcu), muzete regulovat pruchod vzduchu a po chvili experimentovani vhodne nastavit ventilacni system. U naseho prikladu 200W vybojky, kdy pouzijeme ventilator 90 m3/h, dosahneme max prutoku pri napeti 12V a jeho snizovanim dostaneme nizsi prutoky. Pritom mame dostatecne zajisteno chlazeni, tim ze jsme zvolili vetrak s prutokem o 1/3 vyssim nez je teoreticka (vypoctena) hodnota.
Kde takovy vetracek koupit? Doporucuju vetraky
http://www.sunoneurope.com/article.php3 ... sommaire_1,
http://www.official.cz http://www.gme.cz . Maji velmi siroky vyber, navic dobre provedenou technickou dokumentaci kazdeho vetracku a taky je
muzete nakoupit primo po internetu na
http://www.ges.cz/index.htm (kliknete na odkaz sortiment). Je taky mozne nakupovat vetracky Titan (
http://www.tntrade.cz/shop/index.php/vi ... -a-vetraky), ale toto jsou vetracky urcene pro chlazeni v pocitacich a prodavaji se navic s chladicem, takze jsou zbytecne drahe.
Pokud by jste potrebovali jeste vetsi prutok, nez ktery nabizi nejvykonejsi vetrak, muzete zapojit vice vetraku vedle sebe (prutoky se scitaji). Pokud instalujete vetraky seriove (date dva na sebe), prutok vzduchu se zachovava, ale muzete pracovat pri vyssim statickem tlaku.
Krome zminovaneho prutoku, byste meli vzit jeste v uvahu hlucnost vetraku v bB. Vetracky okolo 20dB jsou velmi tiche a do 30-35dB je jejich hluk v rozumnych mezich a nemel by vas nijak obtezovat.
V zasade bude cely ventilacni system fungovat, pokud pouzijete jen jeden odtahovy vetrak v horni casti skrine. Ucinnost ale muzete jeste vylepsit, pokud zajistite aktivni nasavani vzduchu - do volneho otvoru v dolni casti vlozite dalsi vetrak, ktery bude nasavat vzduch dovnitr. A dale bych jeste doporucoval pridat jeden vetrak DOVNITR skrine, ktery bude michat studeny s teplym vzduchem a zajisti horizontalni proudeni vzduchu na rostlinu. Toto simuluje vitr - jednak zabranuje prilisne vlhkosti v "korune" a stonek rostliny za techto podminek vice sili.
Nakonec bych se chtel zminit o filtrech. Muzete si koupit profi systemy za moc penez , nebo trochu experimentovat. Pri prohledavani groweru.cz jsem narazil na podomacky delane uhlikove filtry z aktivniho uhli (zakoupite v akvaristice). Tyto filtry budou ale hodne zvysovat staticky tlak. Jako elegantnejsi se mi jevi pouzit pachove filtry do auta, do kuchynskych digestori, nebo napr. filtr do vysavace. Udajne jsou dostacujici pro mensi skrine.
Doufam, ze vam tyto informace aspon trochu pomuzou.
Pokud byste meli zajem, vice se o vetraccich dovite na:
http://www.electronics-cooling.com/Reso ... y96_01.htm http://www.sunoneurope.com/article.php3 ... ite=4#somm http://pavouk.comp.czhttp://www.ventilace.cz/http://www.ventilace-eshop.cz