Vápník (Calcium (Ca)) - makro živina a nepohyblivý prvek Překlad MyNameStichova threadu o chorobách, škůdcích a problémech s pH apd
Vápník je další důležitý prvek, který pomáhá ve stavbě buněčných stěn, buněčnému dělení při tvorbě stonků, posiluje větve, stejně jako přispívá k růstu kořenů, hlavně novým kořenovým vláskům. Dále v kořenech napomáhá příjmu draslíku (K). Vápník se v rostlině pohybuje velmi pomalu a má sklony zdržovat se v kořenech a starších odnožích.
Známky nedostatku vápníku se objevují stejně na nových tak i starších listech. Špičky lisů odumírají, můžou se kroutit a růst kytky se zarazí. Kytka může mít slabý stonek a větve, nedostatečný vývin kořenového systému může vést k problémům s bakteriemi s tím, jak kořeny odumírají. Nízká míra rostlinného odpařování ztěžuje příjem vápníku. Ujistěte se, že vaše půda není příliš kyselá, protože z takové se vápník těžko vstřebává, což vyústí ve vápníkový deficit u rostlin. Špičky listů, okraje a nové přírůstky se můžou zbarvit do žluta / hněda, většinou se udělají flíčky s ostře orámovaným hnědým okrajem a špičky listů zvadnou.
Pokud dáte rostlině příliš mnoho vápníku v ranné fázi vývoje, může to zbrzdit její růst. Nadbytek vápníku se vysráží ve vločky, když je použita koncentrovaná forma kombinovaná s draslíkem. Části rostlin postižené nedostatkem vápníku jsou: kořeny, stonek nebo řapíky, mladé i staré listoví. Příliš mnoho draslíku způsobí další deficity jiných mikroživin. Fixace vápníku je způsobena mnoha médii: jílovitá půda, nepufrovaný kokos a humus. Často je v nich vápenec vázaný. Stonek rostliny nebude schopen udržet kytku vzpřímeně a barva listů mezi žilkováním se změní v bílo-hnědou. Přebytek draslíku a/nebo dusíku povede k nepřijímání vápníku.
Problémy s vápníkem, když na vině je pH
Špatné zalévání (nejčastější důvod), velmi kyselé půdy s nadbytkem draslíku, příliš suchá nebo naopak přemokřená hlína. Nedostatek vápníku v půdě vede k tomu, že se stane příliš kyselou a to následně může za deficit hořčíku (Mg), železa (Fe) a velmi pomalý, zbržděný růst.
Půda Vápník bude vyloučen z látkové výměny při pěstování v hlíně při pH 2,0 - 6,4. Vápník se nejlépe vstřebává při pH 6,5 – 9,1 (osobně nedoporučuji mít pH hlíny vyšší než 7). . Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku vápníku.
Hydro a další bezpůdní systémy
Vápník bude vyloučen z látkové výměny při pěstování v hydru při pH 2,0 – 5,3.Hořčík je nejlépe vstřebáván z hydro systému při pH 5,4 až 5,8 (osobně nedoporučuji mít pH v hydru nebo jiném bezpůdním systému vyšší než 6,5), nejlepší je: 5,0 – 6,0. Cokoli mimo toto rozmezí se podepíše na nedostatku vápníku.
Řešení problémů s nedostatkem vápníku Pro nápravu deficitu vápníku zkuste postřik listů roztokem o složení 1 čajová lžička rozdrceného dolomitského/zahradnického vápence na čtvrtku galonu (1,13 litru) nebo jakékoli organické/ chemické hnojivo, které obsahuje vápník. (Chemická hnojiva míchejte jen na ˝ sílu, jinak způsobíte živinové spálení.) Nebo můžete rozpustit 1 až 2 čajové lžičky rozdrceného dolomitského/zahradnického vápence do galonu (4,54 l) vody a udělat zálivku do hlíny, která bude působit pomalu. Zahradnický sádrovec nebo vápenec, oba absorbují středně rychle. Kamenný fosforečnan a živočišné odpady, oboje se vstřebává středně rychle / pomalu. Poznámka: Dejte pozor při aplikování sádrovce do již kyselé půdy (pH 5,5 a nižší). To může mít velmi špatný dopad na různé druhy rostlin, protože to ovlivní vstřebávání půdního hliníku, který je jedovatý pro kořeny kytek.
Nyní co dělat, když jste přidali příliš mnoho chemických nebo organických hnojiv (je mnohem těžší spálit rostliny organickými). Půdu musíte propláchnout čistou vodou. Použijte 2x více vody, než máte hlíny tzn. při 5ti litrových květináčích potřebujete 10 litrů vody abyste dostatečně vypláchli nadbytečné živiny.
Fotky 1. ukazuje deficit vápníku v pozdější fázi průběhu 2. ---------------"------------- v raném stupni rozvoje
|