EBB end FLOOD EBB & Flood systém vděčí svém úspěchu především za možnost široké škály obměn a kontroly zavlažování (zásobování rostlin živinami).U celé řady jiných hydrologických systémů není možná okamžitá a tak dostatečná kontrola kořenového systému, která je nezbytná pro zjištění jejich stavu a růstu. Systém EBB & Flood byl vyvinut aby tyto mezery vyplnil a zkvalitnil celkový průběh kultivace rostlin.
Při pěstování na EBB & Flood je pěstební médium(základ) periodicky zavodňován (zaplavován). Během tohoto zavodnění se rozpustí zbytky živin, které zde zůstaly po poslední zálivce, a živný roztok, který zůstane v pěstebním médiu po zálivce nebude starý, sražený, usazený a ani nehrozí nebezpečí přehnojení způsobené vyšší koncentrací živného roztoku( což je jeden z důvodů, které často vedou, při pěstování v klasických květináčích, truhlících ke špatným výsledkům)
Také se zvyšuje objem vzduchu (kyslíku) v kořenovém prostředí, jelikož veškerá volná načerpaná zálivka je odváděny z kořenového prostředí odtokem. Toto posiluje kořeny a povzbuzuje je k perfektnímu růstu, lepšímu příjmu vody a absorpci živin.
VIDEO:
https://www.youtube.com/watch?v=2iqOqBC ... GytvK0_Hpm Pamatuj: Základním klíčem pro úspěšné hydroponické pěstování je mít zdravé rostliny v momentě kdy dochází k jejich přesazení.
Jak vydatnou zálivku použít?Předpokladem úspěšného využití výhod pěstebních plátů EBB & Floow je správná volba kdy a jak často zalévat.
Některé důležité faktory ovlivňující toto rozhodnutí:
a. Mladé rostliny by jsme měli zalévat méně než starší , jelikož nepotřebují tolik vody jako vzrostlé rostliny.
b. Hydrofobní rostliny zaléváme řidčeji než rostliny vodomilné
c. Během studenějšího období či jinak náročnějších podmínek se doporučuje zalévat méně. Nejvíce zaléváme v průběhu letních měsíců, méně již na podzim a jaře.
d. Naše zálivka může být orientována na nejteplejší část dne . Zde platí pravidlo neprodlužovat „on“periodu¨,ale spíše zkracovat „off“ periodu.
e. Hliněné granule potřebují vydatnější zálivku než rockwool.U dalších materiálů se četnost zálivky řídí jejich retenčními vlastnostmi.
f. Rostliny, které se dostali do stresu, jakkoli způsobeného, je lepší zalévat méně. Doporučuje se tak jednou denně nebo každý druhý den.
Jak moc zalévat na začátku?a. Používáme granulovaný substrát
Zde je dostačující k dodání potřebného objemu živin provádět zpočátku zálivku 1-2 x denně .
b. Používáme granule, GRODAN pěstební kostky nebo jiná další média v květináčích či truhlících
Při použití těchto materiálů je vhodné zalévat zpočátku 2-3 x denně. Jestliže používáme materiál s dobrými retenčními vlastnostmi, jako jsou např. GRODAN pěstební kostky, stačí zalévat jednou denně.
c.Používáme rockwool nebo jiné médium s výbornými retenčními vlastnostmi
Tady je na místě zvýšená opatrnost. Zpočátku zaléváme jednou denně, ale buďme připraveni zvýšit frekvenci zálivky jakmile kořeny prorazí skrz kostku (viz.později).
d. Sázíme přímo semínka
Stačí zalévat jednou denně.
Kdy by se mělo zalévat?Tak jak rostliny rostou a sílí zvyšují se logicky i jejich nároky na objem zálivky.
Je dobré rozvrhnou zálivku více méně rovnoměrně, ale přeci jen ji více soustředit k nejteplejší části dne a ukončit poslední přinejmenším jednu hodinu před koncem dne.
Ideální počet jednotlivých cyklů? Zde pravděpodobně neexistuje jednoznačné řešení a pokud existuje tak je to, které vychází z požadavku na maximální využití zavlažování odpovídající celkové rychlosti a kvalitě růstu rostlin. Pokud je zálivka nedostatečná rostliny nedostanou potřebné množství vody a její absorpce je omezená. Pokud naopak dojde k utopení, kořeny rostlin se stanou neaktivními, jelikož nebudou mít k dispozici dostatečné množství potřebného kyslíku.
Pokud se Vám podaří určit optimální frekvenci a objem zálivky, dosáhnete maximálního využití vody a živin rostlinami což se Vám odrazí v překvapujících výsledcích... a o to nám přeci jde