grower forum Bohemiaseeds , grower bazar free.

forum pro všechny , free speech forum - svoboda slova
Právě je pát 29. bře 2024 7:37:05

Všechny časy jsou v UTC




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pěstování na stromech
PříspěvekNapsal: ned 02. úno 2014 2:26:08 
Offline
Mad Head
Uživatelský avatar

Registrován: stř 29. led 2014 2:32:33
Příspěvky: 436
Pěstování na stromech

Vhodný strom

S výběrem vhodného stromu je to někdy docela obtíž . Můžeme pěstovat jak na listnatém tak na smrku ,ale já osobně pěstuji na smrku . V úvahu
bychom měli hlavně brát dostupnost "koruny" ze země. Pomoci si můžeme i žebříkem ,který pak pohodíme někde v okolí ,ale snižujem tím utajení .
Někdo používá i lana a kladku ,ale jaxem řekl je to všechno o ne/nápadnosti . Listnatý strom je možná lepší na vyšplhaní ,ale listí má "vyšší
krycí" plochu takže kytičkám stíní . Záleží na možnostech ,které máte ve svém okolí . Jehličnaté stromy doporučuji o výšce okolo 15m - na vyšších
stromech je to už dost Hard Core kvůli větru apod. nebezpečích . Hodně jehličnatých stromů se pěstuje pro komerční využití což znamená že je
nechají vyrůst tak do 25m a pak je pokácí . Tyto lesy jsou vhodné , protože stromy jsou v nich hodně namačkané a tím se snižuje riziko objevení
"něčeho" v koruně . Po čase jsou ,ale částečně vykáceny a nechají se jen ty nejsilnější na kterých mi máme umístěny kýble J Tohle je moje
zkušenost . Rád bych ,ale rád upozornil na památné stromy .. už jsem slyšel o prořezávání větví u lip , starých buků , dubů apod. což je podle mě
prasečina největší - mějte srdce a najděte raději nějaký vhodný smrk ...
Pěstící nádoby
Osobně používám kýble od primalexu a to jak ty 8l tak ty 12l -oválné . Použít lze jakýkoli kbelík/a nebo i seříznutý kanistr ,ale pozor bych si
dával na železné - jsou zbytečně těžké a jejich instalace na strom je obtížnější a výhody skoro žádný - výjma snad argumenty o životnosti což je
podle mě dosti zbytečné . Pro utajení je dobré kýble natřít nahnědo a nebo jinak zamaskovat vojenská maskáčovina apod. Živé větve nedoporučuji ,
protože oschnou a ztratí krycí schopnost - barva vydrží tak 3-xx let -vyzkoušeno a ta maskáčovina taky dlouho . Další možnost je pěstování přímo v
pytli osobně s tím ,ale zkušenost nemám .. někdo yo ,ale podle mě je nejlepší plastovey kýbl kvůli instalaci . Jen jednu upozornění bych měl a to
pozor na kyblíky z lámavého plastu -při nízkých teplotách praskají .. Kýble od primalexu a nebo takový ty různý co dostanete v pekařství ,
obchodu s barvami /kde je i míchají/ nebo v nějakým obchoďáku kde v nich vozí uzenáče apod. -tam se toho zbavují a rádi vám je dají
zadarmo-odzkoušeno . Slyšel jsem i o přidělávání různých přepravek na stromy ,ale je to zbytečná práce Sežeňte si radši ty klasický kýble a máte
jistotu že to nebudete ničím nemile překvapeni.

Instalace nádoby
Instalace kýble a následné naplnění hlínou je vcelku jednoduchá . Důležité je brát v úvahu velikost kyti -přibližnou- což je cca 1,5m
-individuální - a její kontrolu - myšleno takže byste měli vidět na její vrcholek ,ale zároveň nepřelomit svoji váhou kmen stromu . Přibližné
umístění kýble je 3m pod vrcholem . Důležitá věc je vyvrtání otvorů tak 10-15cm nade dnem . Ty otvory slouží k odtoku wody při vydatných srážkách
. Průměr zvolte sami - dle možností -vrtáku :) Jde jen o to aby zase nevypadávala hlína apod. Deset centimetrů na dednem proto ,aby se na spodu
zachytávala woda a v případě suchu mohla být použita-vysáta J Samotné přidělání kýble spočívá v tom že zhruba do 2/3 výšky kýble uděláte 4 díry
/do tvaru čtverce .. spodní dvě díry protáhnete drátem zevnitř kýble ,zamotáte okolo kmenu pak protáhnete zvenku dovnitř kýble drát a z vnitřku
kýble omotáte drát zase okolo kmenu . Je to složitě popsaný ,ale tam nahoře si poradíte ;) a pro jistotu tu mám foto /
/ Do instalovaného kýble už je nasypete dospod perlit nebo písek, dosypete hlínou a je to .
Hlínu a kýbl bych "nanosil" na strom zvlášť ,aby se vám zároveň nepletly .

Půda
Používá se normální zemina jakou byste použili při pěstování doma v kýbli . Každey mám přeci tu svoji ;) Dobré je jen do ní přidat více perlitu
kvůli vlhkosti a jinak se jedná o normální zeminu třeba i s přídavkem hnoje-nejlépe koňského.

Výběr modelu
Jako u "normálního" venkovního pěstování .. vhodnější jsou ,ale modely o kterých víte že jsou menšího vzrůstu a nejsou to ty klasický venkovní
košťata . Vhodné je i pěstování z řízků klidně i trochu indoorovějších modelů . Je už na každým jaký má možnosti .. osobně na strom ,ale dávám
právě modely o kterých vím že jsou menší a hlavně taky ty cennější , protože vím že se "neztratí" .

Samotné pěstování
Kyti je dobré mít předpěstované a ještě na ně po zasazení nasadit z obou stran seříznutou pet láhev kvůli větru -možnému přelomení . Když má kyti
tak 30cm a hlavně silnější stonek láhev odděláte-odříznete a kyti přivážete ke kmeni nebo opěrné tyči . Jak kyti roste tak ji přivazuje dál a dál
a podle potřeby zaštipujete . Na každý kýbl o objemu 10l jsou ideální dvě kyti ,ale vysadit nejméně 4 a to zvláště u neodzkoušených modelů . V
úvahu je třeba brát ztráty na životech + samce .. vysadit můžeme o něco dřív ,protože nehrozí přízemní mrazíky ,ale je to zbytečné , protože nám
stejně nejde o 3m obludky :) Podle mě je na vysazení ideální první máj - u předpěstovaných kytin cca 2-3týdny ..

Zavlažování
Odzkoušené jsou systémy s petlahví . Ve víčku uděláte dírku -"vhodného"- průměru nasadíte hadičku a nějakým škrtítkem přiměřeně přiškrtíte . Doma
si to ,ale pořádně vyzkoušejte ,aby to fungovalo . Další možnost je na dno kýble a navršek hlíny dát tak 10cm vrstvu perlitu s pískem na
zadržování vlhkosti . Kořeny wodu vysávají odspodu - takový nepřímí způsob zavlažování . Existují i další způsoby ,ale podle mě žádný není tak
spolehlivý a tak radši na strom vylezu ,když je potřeba - sucho ..

Udržba
..půdy : samozřejmě jako každá půda tak i ta "na stromě" potřebuje občas oživit . Hnojení kristalonem aj. doplňkovými hnojivy je pouze částečné a
půda potřebuje pro tvorbu humusu něco živočišného . Nejlepší je asi koňský hnůj ,ale problém jak ho dostat na strom ?! Chce to zdroj .odvahu a
něco co se může popřípadě zašpinit ;) Použít ,ale můžeme i méně páchnoucí živiny . Za zkoušku stojí staré konopné stonky -rozmočené a rozdrcené- .
Po sklizni je přimícháte do hlíny a na jaře můžete vesele sázet do výživné půdy . Dobré je taky před každým novým výsevem změřit Ph půdy pomocí
lakmusu či spešl sady na měření Ph - vysoká cena . Ph pak můžete doladit buďto hašeným vápnem a nebo dolomitským vápencem-obchod pro zahrádkáře .
..stromu : každý rok je taky nutné převázat-povolit- drát , protože strom jak roste , zesíluje se kmen tak drát by se po čase zařezával do kmenu
a to nechceme !

Triky
Zajímavým způsobem uchycení kyti je její postupné navazování na nejbližší větev -vhodné je vybrat některou směřující na jih . Další způsob je
omotávání kyti okolo kmenu - tím se docílí menší výšky . Možné je i uvazování větví konopí na větve smrku a jiná dotvarování ,ale to ať si zkusí
popřípadě každý sám .

Bezpečnost
Pěstování na stromech je jednou z nejvíce bezpečných metod pěstování avšak má to jisté uskalí . Kdo pěstuje v známém prostředí -tudíž kde ho lidé
znají-vesnice tak možná někdy narazí na domorodce , kterému se nezdá že ve svých xx letech leze po stromech . Když na strom lezete je to v poho ,
protože se můžete rozhlídnout ,ale při slízání nemáte takowey uhel pohledu a někdo vás může nemile překvapit . Přemýšlel jsem nad několika
"výmluvama" tak snad vám pomůžou . Tak zaprvé mě napadlo sdělit tázavému člověku na otázku co tu děláte , že jsem byl fotit krajinu z vrcholků
stromů a vysvětlit mu ten užas :) Za další není úplně scestné sdělit že tam navrchu máte umístěnou budku pro ptáky a že budku chodíte kontrolovat
.. řekněte že tam máte budku pro nějakého dravce ,ale ne a ne zahnízdit ;) Pro úplnost si najděte nějaké údaje o budkách a dravcích :) Jako
poslední mě napadlo že na stromech se dá i meditovat ,ale to už se hůř vysvětluje ,, Je to komedie ,ale co říct člověku ,kterey vás vidí slézat ze
stromu a navíc když ho třeba i znáte ?! Nejlepší je asi ,ale nechodit na stromy sám nechat někoho dole kdo celou věc vdyštak vyřídí J

_________________
Mad Head

Semínka od Hlavy

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron


Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz