Co se semínkem na startu?
Tady si vysvětlíme několik základních zásad a kroků při práci se semínky. PŮVOD SEMÍNEK Asi každý tuší, že není semínko jako semínko. Kvalita semen závisí na genetickém potenciálu a fyzické kvalitě semínka. V podstatě můžeme semínka dělit podle několika různých kritérií. Feminizovaná/Nefeminizovaná obecně platí že nefeminizovaná semínka jsou vhodná k pěstování matečných rostlin nebo k standardnímu pěstování, jste-li ochotni pečlivě a v kritické fázi (jakmile rostliny začnou projevovat pohlaví) i několikrát denně každého jedince kontrolovat a samce nemilosrdně likvidovat. Tento způsob je u některých pěstebních metod nepoužitelný nebo nevýhodný (rockwoolové matrace, SOG aeroponie atd.) Feminizace je proces při kterém se buď chemickým/hormonálním způsobem ovlivní pohlaví semínka nebo se různými metodami vybírají ze všech semínek samičí semínka (pohlaví rostliny je predeterminováno v podstatě už ve stadiu semene). Platí, že rostliny pěstované z feminizovaných semen mají větší sklony k hermafroditismu a jsou citlivější na šoky způsobené rychlými nebo nevhodnými změnami teploty, vlhkosti, pH, EC apod. Noname semena/kupovaná semena pokud neznáme přesně původ semen, výsledek 3 měsíční až půlroční práce je v rukou šivy včetně možnosti totální katastrofy. Kvalitní seedbanku si nechte buď doporučit od člověka o kterém máte jistotu že jich několik vyzkoušel a má s pěstováním ze semen LETITÉ ZKUŠENOSTI nebo posuzujte při osobní návštěvě podle množství návštěvníků lamího charakteru, obecné tendenci ke komerčnosti, kontaktů s kvalitními coffee shopy, specializovanosti, osobnosti prodavačů apod. Kvalitní semínka by měla vypadat všechna podobně - měla by mít konstantní velikost, neměla by být povrchově porušena, měla by být uložena ve vlhkotěsném obalu a disponovat alespoň základním informačním letákem nebo brožurkou která informuje o původu, vlastnostech a nárocích odrůdy. Při posílání semen poštou si uvědomte jak zachází zaměstnanci pošt se zásilkami, jakým podmínkám jsou zásilky vystaveny během transportu (vedro, mráz apod.) a jaký je rozdíl pro obchodníka mezi osobním kontaktem a strčením čehosi do obálky.
Dostali jste se do fáze kdy máte semena doma. Připravte si čistý - nejlépe sterilní - prostor, ve kterém budete schopni vytvořit a udržet relativní vlhkost kolem 80 % - teplotu cca 23 - 26 stupňů celsia a ke kterému budete mít přístup nejlépe jenom vy. Dost dobré jsou řízkovací skleníčky - v nouzi se dá i mistička nebo tácek se zvýšeným okrajem přikrytý potravinářsou fólií s otvory. Pro uložení semínek k naklíčení jsou vhodné kulaté kosmetické tampóny (NEEE menstruační), savé ubrousky, savý toaletní papír - zvolený materiál navlhčete tak akorát - mírně vymáčkněte přebytečnou vodu a uložte semínka - např mezi dva tampónky. Prostor pravidelně kontrolujte - vlhčete tamponky mlžítkem a nepřežeňte to s teplotou. Rozhodně by semena neměla být ponořena do vody nebo stát v loužičce. Periodicita kontrol by se měla řídit podle vašich zkušeností a přímo úměrně se zvyšovat s uplynulým časem po 2 - 4 dnech kdy by semínka měly naklíčit. Pokud semínka nevystrčí klíček do 10 dnů vyhoďte je. Přímo do země??? samozřejmě to lze také - deje důraz na sterilitu a vlhkost substrátu - rozhodně opatrně s vodou. Nevýhodou je že nemáte kontrolu nad procesem klíčení. Výsevní hloubka by se měla pohybovat od 2 - 5 cm a samozřejmě závisí na substrátu, odrůdě, stavu a vitalitě semínek a individuálních okolnostech, podmínkách a zkušenostech. Substrát na výsev by neměl být předhnojen nebo obsahovat přídavky typu žížalí humus, guano apod. Dobrá věc je symbiotická houba Trichoderma harzianum která se přidává do substrátu ve formě roztoku nebo přípravek Polyversum což jsou oospory houby Pythium oligandrum Drechser. Oba organismy kooperují s kořenovým systémem už v raných stadiích jeho vzniku a zvyšují obranyschopnost proti patogenním organismům a podporují látkovou výměnu (každý jiným způsobem pochopitelně) Vše co o půdních substrátech platí i o kokosových substrátech - s tím že je třeba počítat s vyšší retenční schopností kokosu. A co s naklíčenými semeny???? jakmile v tamponku semínko vystrčí klíček velikosti 2 - 3 mm ultraopatrně a jemně ho vyjměte z tamponu (optimální je speciální plastová jemná pinzeta) a strčte do sadbovací kostičky - předem upravené (namočit na 12 - 24 hod do odstáté čisté vody s upraveným pH na hodnotu 5,5 - 5,8 - jemně stisknout pro odstranění přebytečné vody) KLÍČKEM DOLŮ. Sadbovací kostičku strčte do čistého sterilního sadbovače a umístěte do skleníčku, klonovačky nebo jiného prostoru s teplotou 23 - 26 stupňů celsia (optimální popř. ideální teplota pro výsev je též odvislá od více faktorů - nejlépe je testováním zjistit individuální optimum)
Přispěvatel phmh: Nejdřív semínko zkouším zmáčknout nešetrně mezi prsty a když praskne tak je skoro vždycky vyschlé,nebo nedozrálé.Semínka potřebují na začátku hodně nabobtnat a klíček vyrazí z praskliny a v té době ještě nepotřebuje žádné světlo ještě několik desítek hodin.) tak to je ta doba kdy už potřebují jenom nekolísající teplotu a kromě vody! taky vzduch! a živiny!,jenom ho nesmíte dát moc hluboko(0,5cm)větší semínko vyroste i z 0,7cm a možná i v jednom cm pod zemí je dost světla co projde přes hlínu,nebo něco jinýho( hlínu musíte kypřit,nebo se domluvit se žížalama aby to tam proběhly,ale neochutnaly ani kousíček kořínku,ale to je asi těžký pokušení) třeba rckw ne, ten se musí hodně opatrně zalívat ve správnou dobu,kdy už je to fakt potřeba,hned jak skoro nebo ůplně vyschne) protože bude vyživovat vnitřek semínka kde už začíná růst stonek(s neuvěřitelným množstvím informací které předá celé další generaci:)a první lístky lezou s těma informacema za světlem takže je optimální položit semínko na bok a přihrábnout nebo přimáčknout ale jenom hodně zlehka,ale to taky jednou poznáte když se kořínek nalomí,a pak už nevyroste) a vlivem gravitace naší planetky si už poradí se směrem který si zvolí pro svůj život a když tomu dodáte dobrou teplotu a dost vlhka a čistého vzduchu i prostoru a hlavně dostatek větrání ať to má jak hlavně pravidelně (jak to ůplně vyschne zalít) vysychat na začátku a po celou další dobu jeho života tak se Vám bude určitě dařit osvědčil se mi postup namočení semínek do trochy vody v černé krabičce od filmu s pokojovou teplotou(ph-5,5-7,0/20-28*C) na 24-48 hodin.V době po prasknutí obalu semínka je vhodná doba na přemístění do dalšího média(rockwoolu,nebo hlíny) pro další období začátek růstu a zakořeňování.všechno je to v našich mozcích a je to jenom jak chceme jak co rozhodneme
Přispěvatel Butch: Takže k naklíčení semínek - nejednoduší spůsob je vztí misku do ní dát tak 3vrstvy toaletního papíru - zvlhčit klidně tam vody může být více ale neměla by ta semínka plavat. Na to položit semínka v tak min 1cm odstupu od sebe (aby se náhodou do sebe nezapletly klíčky)a na to dát další 2-3vrstvy toaletního papíru. Na misku položit něco buď jinou misku nebo cokoliv aby v ní byla tma a nebo jí dát na nějaké tmavé místo. Pak nezbívá než jen čekat a občas zvlhčit toaleták. Přispěvatel majklovec: Mě se nejvíce osvědčilo zasazení semínek přímo do hlíny (v případě že se nechystáte na hydro), klíčivost se nezměnila a navíc se tím eliminuje možnost poškození velmi jemného kořínku při přesazování. Ideální je, zasadit semínka do rašelinových květináčků, ty je potom možno celé přesunout do většího květináče.
_________________ Mad Head Semínka od Hlavy
|