grower forum Bohemiaseeds , grower bazar free.
https://www.bohemiaforum.com/

Čajovník čínský - Camellia sinensis (zelený čaj)
https://www.bohemiaforum.com/viewtopic.php?f=14&t=35
Stránka 1 z 1

Autor:  Hlava [ čtv 30. led 2014 9:06:13 ]
Předmět příspěvku:  Čajovník čínský - Camellia sinensis (zelený čaj)

Čajovník čínský - Camellia sinensis (zelený čaj)


Popis - Čaj je hned po vodě nejrozšířenějším nápojem na světě. Lahodný nálev se získává z listů rostliny čajovníku, původem z daleké Číny. Čajovník je tedy rostlina subtropická, ale není těžké vypěstovat si vlastní sazenice i v našich podmínkách.Známý stálezelený keř dorůstá 2 - 6 metrů výšky. Sestává s hrubých, šedých větví a odlišně velkých stálezelených listů.

Pěstování - Vypěstování vlastního čaje není ani v našich podmínkách nic těžkého. Základem jsou čerstvá semena, protože semena čajovníku rychle ztrácejí klíčivost. Semena jsou kulovitého vzhledu, a je potřeba namočit je na 2–3 dny před výsevem. Potom je vysejte do vzdušného substrátu. Při teplotě okolo 20–25 °C klíčí do 2–4 týdnů. Mladé rostlinky rostou na slunném místě velmi rychle, a už půlroční rostliny můžete začít zaštipovat. Pravidelným zaštipováním dosáhnete košatý vzhled a zároveň získáte surovinu na výrobu vlastního čaje.
Čajovníku se nejlépe daří v monzunovém klimatu v subtropickém a tropickém pásu, roste na kyselých půdách, od hladiny moře až po nadmořské výšky kolem 2500m. Kvalitnější čaj dávají rostliny ve vyšších nadmořských výškách. Nejpodstatnější pro růst čajovníku je dostatečná vlhost - to je také příčinnou neůspěchu většiny pokusů o pěstování vlastního čaje v našich podmínkách.
V létě je vhodné pěstovat čajovník venku na zahradě nebo na balkóně. Horké léto a pravidelná dostatečná zálivka mu nejlépe napodobí podmínky jaké má čajovník ve své domovině. I když se kvalitou čaje vypěstovaného na vlastní zahrádce nebo balkóně nevyrovná čaji vypěstovanému v tropech, určitě Vám jeho pěstování přinese spoustu radosti a při dobré péči Vás Vaše rostliny odmění velkými bílými květy. V zimě dejte čajovník co nejblíže k oknu. Protože jde o vždyzelený druh a u nás v zimě mu nebudete moci dopřát dostatek slunečního světla, kolik by vyžadoval, takže Vám asi bude přes zimu chřadnout a opadávat. S příchodem jara se však jeho stav rychle zlepší, a můžete opět začít sbírat svůj vlastní čaj.
Čajovník pěstujeme jako pokojovou rostlinu v hlinito-písčitém pěstebním substrátu s přídavkem rašeliny. Od jara do podzimu je možno rostlinu pěstovat i na balkonech. Čajovník má rád polostinné stanoviště. Lze jej množit také odebráním řízků z matečné rostliny.
Rostlinu pravidelně zaléváme odstátou vodou pokojové teploty. Čajovník nesnáší přemokření (uhnívají mu kořeny) a vápno v půdě.
V době vegetačního období často hnojíme speciálními přípravky bez přídavku vápna. V zimě zese nezapomeneme rostliny pravidelně rosit. Suchý vzduch totiž dokáže nepěkně znetvořit listy. Dbáme také na dostatek světla. I přes všechnu péči obvykle čajovníky u nás v zimě opadávají a churaví.
V našich klimatických podmínkách čajovník kvete zhruba po deseti letech - v květnu a koncem července a srpna. Květy opylují hlavně včely. V bytových podmínkách je opylení vhodné provést vatou nebo štětečkem.
Čínský čajovník přesazujeme jednou za rok, nejlépe v březnu do rašeliny.
Lístky z keřů lze sklízet po třech letech, kdy se stačí rostlina pěkně rozvětvit. Sbíráme vždy 3 nejsvrchnější lístky na jednotlivých výhonech. Z lístků si můžeme uvařit čaj a nebo je nechat usušit, případně provést fermentaci.
Čajovníky lze pěstovat i ve volné přírodě. Obvykle se vysazují tříleté rostliny, které je nutné na zimu dostatečně přikrýt slámou.

Využití - Čaj z listů čajovníku je oblíbený na celém světě. Má povzbuzující účinky. Pro některé lidi je jeho pití obřadem.
Je velmi náchylný přejímat různé vůně a pachy. Toho se výhodně využívá při přípravě čajů ovoněných, ovšem má to i negativní důsledky. Čaj také nesmí nasáknout vlhkostí a neměl by přijít na světlo.
Podporuje trávení a činnost ledvin. Čajový obklad zmírňuje otoky očních víček, záněty očí a očních spojivek. Může být také použit na drobné řezné rány a odřeniny a při poštípáni hmyzem.
Éterický čajový olej se používá k výrobě parfémů.
Nadměrné pití čaje vyvolává podrážděnost, nespavost a bušení srdce. Účinky velkého množství taninu můžeme oslabit mlékem.
Čaj se připravuje z vrcholových částí výhonků a z mladých listů čajovníku, stimuluje mozkovou činnost, proudění krve a činnost srdce, pomáhá tak při duševní i tělesné práci.

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/